Gmina Przemęt nazywana jest Krainą Kwitnącej Konwalii, a to za sprawą znajdującej się tu Wyspy Konwaliowej, na której rosną unikalne w skali całego świata różowe konwalie. Ten niespotykany nigdzie indziej ewenement przyrodniczy sprawił, iż to własnie konwalia stała się symbolem tego terenu i znalazła swoje miejsce w logo gminy.

Gmina Przemęt położona jest na w zachodnio-południowej części Wielkopolski i stanowi jedną z trzech gmin tworzących powiat wolsztyński. Zajmuje obszar 225 km kwadratowych, który zamieszkuje około 14 000 osób.

Gminę tworzy 25 sołectw, obejmujących 27 wsi. Do największych miejscowości gminy, obok Przemętu zaliczają się Mochy, Kaszczor i Bucz.

Przemęt to gmina rolnicza łącząca tradycję z nowoczesnością. Zdecydowana większość ziem na terenie gminy wykorzystywana jest więc w rolnictwie (63,6 % ogółu ziem). Poza tym największym kapitałem gminy są spore obszary leśne (24,9% powierzchni) oraz duża liczba jezior (4,5% powierzchni), których jest tu aż 14. To właśnie te elementy zdecydowały o rozwoju turystyki i agroturystyki na tym terenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż prawie połowa obszaru gminy leży na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Teren Parku to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Na terenie gminy wzyznaczone zostały turystyczne szlaki - piesze, rowerowe i konne. Liczne jeziora i kanały tworzą wspaniałe miejsce dla żeglarzy i kajakarzy. Przez gmine wiedzie także Szlak Cysterski, a piękno tego terenu podziwaić można z punktów widokowych w Olejnicy i Siekowie.

Rozwój turystyki, agroturystyki i rolnictwa indywidualnego sprawił, iż jeśli chodzi o gospodarkę to na terenie gminy rozwinął się głównie przemysł związany z wysokiej jakości przetwórstwem mięsa i produktów rolnych. Nowoczesne i prężnie działające przedsiębiorstwa są dowodem, że w gminie istnieje przyjazna atmosfera dla powstawania i rozwoju nowych firm oraz zakładów. Na terenie gminy utworzona została pod Podstrefa Przemęt Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gmina Przemęt w 2002 roku nawiąząła współpracę międzynarodową z niemiecką gminą Bestensee. Od tego czasu kontakty obu gmin bardzo się rozwinęły i objęły swym zasięgiem wiele grup społecznych. W 2011 roku gmina Przemęt podpisała umowę partnerską z pomorską gminą Kobylnica. [ Samorządy partnerskie ]

 

Kalendarz imprez

 maj 2021 
PnWŚCzPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Zgłoś imprezę lub wydarzenie

Zapowiedzi imprez i wydarzeń

Przemęt na mapie

Przemęt na mapie